Ülker’in Global Yolculuğu (Kitap Notları)

 • Değişim sadece bir fikirdir, lider ise fikri hayata geçirendir.
 • Murat Ülker: Yeni bir yönetim sistemi kurduk. Bu yeni yapıyla birlikte kişiden bağımsız bir organizasyon ortaya koyuyoruz. Artık istediğim zaman emekli olabilirim.
 • Babamın zamanında Takdir etmek yoktu. Japonya’da çalışanlara anlatım yaparken fark ettim. Oradaki arkadaşlarda da takdir etme kültürü yok. Bir işi başarıyorsanız, bu sizin göreviniz ve zaten başarılı olmanız lazım. Başka ne yapacaksınız ki?  Japonlar da burada Türklere benziyor. Ama bu kültürü değiştirmek lazım. Takdir etme kültürü getirmeye çalışıyoruz.
 • İnsan kaynağı seçme ve değerlendirme 1970’lerde de Ülker’de önemli bir konu idi. O yıllarda insan kaynakları Personel Müdürlüğü şeklinde yönetiliyordu. Yapı içinde çalışanları değerlendiren bir sistem vardı. Fabrikada işçiler dahil herkes, birbirinden habersiz, ilk amiri ve onun üstündeki amiri tarafından değerlendirmeye tabii tutuluyordu. Sonuçlar Personel Müdürlüğünde birleştiriliyor ve gözden geçiriliyordu. Yapılan değerlendirme sonucunda devam edemeyecek çalışanlar belirleniyor, eksiklikleri olanlar da eğitime tabi tutuluyordu. Bu değerlendirmeleri yapmayı hedef haline getirdik. Bu kapsamda yöneticilere hedeflerin şudur, senden şu konuda memnunum, bu konuda memnun değilim, senin için ne yapabilirim, nasıl destek olabilirim gibi mülakatlar yapmaya başladık.
 • 1907 yılında Ernest Shackleton, Güney Kutbu’nu keşif için çıkacağı sefere kendisiyle birlikte katılacak mürettebat toplamaya çalışıyordu. London Times gazetesine şu ilanı verdi: “Tehlikeli bir yolculuğa çıkacak elemanlar aranıyor. Ücretler çok düşük. Gidilecek yer aşırı soğuk. Yolculuğu önemli bir bölümünü zifiri karanlıkta yapacağız. Sağ olarak dönüş ise kesin değil. Ancak başarı halinde şan ve şöhret sizi bekliyor.” Uzun süre kendisine eşlik edecek mürettebat bulamayan Shackleton, ertesi gün gördüklerine inanamayacaktı. Çünkü sabah yolculuk için seçilecek birkaç mürettebat arasına girmek için bekleyen beş binden fazla erkek kapıda kuyruk oluşturmuştu.
 • Delegasyona önem verilirdi. İlk kez genel müdür olduğum bir dönemde iş güvenliği nedeniyle bir çalışanı işten çıkarmıştım. Babam, genel müdür, patron işten adam çıkarmaz diye karşı gelmişti. Senin personel müdürün var, söylersin o yapar demişti. Sonra o işçiyi işe geri aldırmıştı. O zaman her işi kendim yapmamam gerektiğini anlamıştım.
 • Bütçe yapmayı öğrenme.
 • Godiva’nın yönetim kurulu başkanı benim. Ama buna rağmen toplantıları idare edecek toplantı lideri yani lead director atadık. Bu yönetim kurulu üyesinin önemli yararları var. En önemlisi, bana da yönetim kurulu üyesi gibi davranıyor, söz veriyor ya da vermiyor. Böyle olunca herkes de görüşünü rahatlıkla paylaşabiliyor.
 • Hedefim profesyonel işleyen bir yönetim kurulu ile lead director olması… Onlar yönetim kurulunu yönetsinler, ben de basit bir üye gibi toplantılara katılayım, fikrimi söyleyeyim. Bunu hedefliyorum. Öbür türlü patron fikrini söyleyince herkes öyle olması gerektiğini düşünüyor, aksini söylemiyor.
 • Her toplantının süresi bellidir. Sınırlı bir zamanda yapılır ve saatlerine uymaya gayret edilir.
 • Bütün icra kurulu komite üyelerinin kendi reverse mentor ekipleri var. Ortalama 3 arkadaştan oluşan, okuldan yeni mezun olmuş kişilerle vakit geçiriyorlar, bunların kaygılarını, endişelerini ya da yönlendirmelerini alıyorlar.
 • 2016 yılında kendimi en fazla geliştirdiğim konu, kazanılan başarıları kutlamak ve paylaşmak. Sıkıntılı günlerimiz olduğunda sorumluluğu paylaşmak önemli. Ancak bazen başarıları, iyi sonuçları ve gayretleri kutlamayı atlayabiliyoruz.

  Yazar: M. Rauf Ateş
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir