Sosyal medya, tv, internet, gazete artık YOK!

Yıl 2005. Evde ders çalışırken babamların izlediği TV sesi rahatsız ettiğinden televizyonu kapatın ısrarlarıma dayanamadılar ve kapatıp kitap okumaya başladılar. Birkaç ay boyunca evde kitap okundu. Sonra tekrar televizyon izlemeye başlayacaklardı derken kumandası bozuldu ve öyle garip bir tv modeliymiş ki kumanda bulamadılar. Televizyonun üzerindeki düğmelere basmaya başlamışlardı ta ki onlar da bozulana kadar. TV’da national geographic kanalı açık kaldı. Ne sesiyle, ne kanalıyla oynayabiliyorlardı. 1 yıl kadar bizim evde televizyon izlemek = belgesel izlemekti. Biraz da bahane ederek yeni televizyon almamıştık. Baktık ki hiçbir eksikliğini çekmiyormuşuz, işimize geldi. Biraz abartı gelebilir ama 2005 yılından beri televizyon izlediğim süreleri tek tek toplasak toplamda 5-10 gün etmez heralde.

Yıl 2016-2017; facebook hesabımı kapattım. Twitter ve instagramı zaten hiç kullanmamıştım. Twitter benim gözümde özgün içerik paylaşamayan ama bir sürü kişiyi takip eden, onların paylaşımlarını rt eden kişilerden oluşuyordu ve bana göre bu çok saçmaydı. Instagram meşhur olduğunda ise ben o işleri çoktan bırakmıştım.

2016-7-8 yıllarında aktif ihracat yaptığımız için haberler ve dövizle çok yakından ilgiliydim. Dolardaki anlık hareketleri sürekli takip ediyordum. O kadar sık bakıyordum ki; dolar ne olmuş diye baktığımda hala aynı durduğu bile oluyordu. Manşette yeni haber gelmemiş oluyordu. O kadar sık bakıyordum yani. Sonra farkına vardım ki benim bakmamla doların hareketi, haberin içeriği arasında bir ilişki yok. Vakit harcamaktan başka birşey değil. Telefondaki tüm haber ve döviz/borsa uygulamalarını sildim. Bilgisayarda yer işaretlerinden kaldırdım. Şu sıralar gündemden kopmamak için günde 10-15dk’mı ayırıyorum.

İşte tüm gün bilgisayar kullanıyorum, her an internetle iç içeyim ama eve internet bağlamadık. 6. yılımıza girdik ve başarıyla devam ediyoruz. Evde huzurlu bir ortam var. 2014 yılından beri(evlendikten sonra) evde ne televizyon, ne internet var. Muhabbet var, kitap var. Herkese tavsiye ederim.

Telefona çok bağımlı olmamak için en ucuz android telefonlardan birini aldım. Yolda bırakmasın, az çok iş görsün ama süper olmasın. Arada donsun, çok rahat kullanma imkanı vermesin, her uygulamayı açmasın diye.

Şuan en büyük rakibim whatsapp. Kendisini kullanmaya mecbur olsam da en azından akşam 6’dan sonra bırakarak süreci başlatmayı düşünüyorum.

Teknolojiyi abartmadan kullandığım bu mutlu hayata herkesi davet ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir