Sosyal medya, tv, internet, gazete artık YOK!

Yıl 2005. Evde ders çalışırken babamların izlediği TV sesi rahatsız ettiğinden televizyonu kapatın ısrarlarıma dayanamadılar ve kapatıp kitap okumaya başladılar. Birkaç ay boyunca evde kitap okundu. Sonra tekrar televizyon izlemeye başlayacaklardı derken kumandası bozuldu ve öyle garip bir tv modeliymiş ki kumanda bulamadılar. Televizyonun üzerindeki düğmelere basmaya başlamışlardı ta ki onlar da bozulana kadar. TV’de national geographic kanalı açık kaldı. Ne sesiyle, ne kanalıyla oynayabiliyorlardı. 1 yıl kadar bizim evde televizyon izlemek = belgesel izlemekti. Biraz da bahane ederek hem yeni kumanda hem de televizyon almamıştık. Baktık ki hiçbir eksikliğini çekmiyormuşuz, işimize geldi. Biraz abartı gelebilir ama 2005 yılından beri televizyon izlediğim süreleri tek tek toplasak toplamda 5-10 gün etmez heralde.

Yıl 2016-2017; facebook hesabımı kapattım. Twitter ve instagramı zaten hiç kullanmamıştım. Twitter benim gözümde özgün içerik paylaşamayan ama bir sürü kişiyi takip eden, onların paylaşımlarını rt eden kişilerden oluşuyordu ve bana göre bu çok saçmaydı. Instagram meşhur olduğunda ise ben o işleri çoktan bırakmıştım.

2016-7-8 yıllarında aktif ihracat yaptığımız için haberler ve dövizle çok yakından ilgiliydim. Dolardaki anlık hareketleri sürekli takip ediyordum. O kadar sık bakıyordum ki; dolar ne olmuş diye baktığımda hala aynı durduğu bile oluyordu. Manşette yeni haber gelmemiş oluyordu. O kadar sık bakıyordum yani. Sonra farkına vardım ki benim bakmamla doların hareketi, haberin içeriği arasında bir ilişki yok. Vakit harcamaktan başka birşey değil. Telefondaki tüm haber ve döviz/borsa uygulamalarını sildim. Tarayıcımda yer işaretlerinden kaldırdım. Şu sıralar gündemden kopmamak için günde 10-15dk’mı ayırıyorum.

İş yerinde tüm gün bilgisayar kullanıyorum, her an internetle iç içeyim ama eve internet bağlamamamıştık. Evliliğimin ilk 6 yılı çok başarılı gidiyorduk ta ki pandemi sürecinde eve tıkanıp kaldığımızda telefonlarımızın interneti yetmemeye başlayana dek. Evde ne televizyon, ne internet vardı. Muhabbet vardı, kitap vardı. Yine de tamamen internetin kölesi olmadık, muhabbetimize ve kitap okumaya devam ediyoruz çok şükür.

Telefona çok bağımlı olmamak için en ucuz android telefonlardan birini aldım. Yolda bırakmasın, az çok iş görsün ama süper olmasın. Arada donsun, çok rahat kullanma imkanı vermesin, her uygulamayı açmasın diye. 3 sene kadar dayanabildim. Bozulunca bir seviye üstünü almak zorunda kaldım. 3000TL’lik bir android kullanıyorum.

Şuan en büyük rakibim whatsapp. Kendisini kullanmaya mecbur olsam da en azından akşam 6’dan sonra bırakarak süreci başlatmayı düşünüyorum. Aslında whatsappın gizlilik sözleşmesini yayınladığı bu günlerde, whatsappı bir vesileyle bırakıp vaktimi daha verimli kullansam mı? Başka zamanda ha deyince bırakamıyorum, şu anda bir bahanem de var. Millet de “manyak mısın ya” demez.
Ben bu işi ciddi ciddi düşüneyim.

Teknolojiyi abartmadan kullandığım bu mutlu hayata herkesi davet ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir