Radye Temel Nedir? Detayları Nelerdir?

Radye Temel Nedir?

Radye temel binanın yükünü zemine düzgün şekilde yayan temeldir. Halk arasında radya, radyal veya radyan temel de denir. İngilizcesi Mat Foundation’dur.

Radye temel; tekil temel ve mütemadi temele göre daha dayanıklıdır, depreme karşı daha dayanıklıdır. Günümüzde de kullanılan temel türü radye temeldir. Aşağıdaki resimlerde de göreceğiniz üzere radye temel daha geniş bir alana yayıldığından basınç çok daha düşük oluyor. Binanın yükü zemine daha eşit dağıtılarak aktarılmış oluyor. Bu nedenle radye temel mütemadi temelden daha iyidir, mütemadi temel de tekil temelden daha iyidir. Günümüzde tekil tekel hiç kullanılmıyor. Mütemadi temel de 1-2 katlı müstakil evlerde tercihen kullanılıyor, geriye kalan tüm yapılar radye temel yapılıyor.

Tekil temel
mütemadi temel
radye temel

Radye Temel Yüksekliği – Kalınlığı

Genel olarak 4 katlı binalara kadar 40cm, sonra 8 kata kadar her kat için 10cm gibi düşünülebilir. Akabinde her 2 katta 10cm gibi kaba bir hesap yapılabilir.
Örneğin:

Kat SayısıTemel Yüksekliği
340cm
550cm
880cm
10 kat90cm
14 kat110cm

Temel Paspayı

Temelin ağırlığı çok fazla olduğundan plastik paspayları hemen kırılıyor o nedenle 4-5cm kalınlığında kırık mermer kullanıyoruz.

Temel Sehpası

İlk resmi temelin alt ve üst hasırının arasından çektim, temelin içinin nasıl gözüktüğünü görebilmeniz için. Burada temelimiz 80cm. 5cm paspayımız var, sonrasında temel alt demirleri örüldü, akabinde sehpa kondu ve üst demirler örüldü. Araya koyduğumuz sehpalar alt ve üst donatıyı birbirinden ayırıyor adı üstünde sehpa görevi görüyor.

Temel Topraklaması

Temel içine yerleştirilen topraklayıcı beton içerisine gömülerek, toprakla temas etmesi sağlanır. Bu şekilde yapılan topraklamaya temel topraklaması adı verilir. Beton dökülmeden önce demirin üstüne topraklama için galveniz tel çekiliyor, ucunu da toprağa çakacakları kadar uzun bırakıyorlar akabinde topraklama çubuğuyla toprağa sabitleniyor, bu sayede temeldeki elektriği toprağa aktarmış oluyoruz

Temel Beton Kotu Verilmesi

Temel demirlerini grobetonun üstüne yapıyoruz. Temel kalınlığı 80cm’di. Yani grobetondan itibaren 80cm olması gerekiyor. Temel yüzey alanı geniş olduğundan bazı yerlerde 80 bazı yerlerde 78, 82 gibi gelsin istemiyoruz. O nedenle bir çok kolon filizine kot veriyoruz. Demir filizlerine renkli bant yapıştırıyoruz, o bantın altını 80cm olacak şekilde ayarlıyoruz. Bu sayede beton dökülürken her yerin aynı kotta (seviyede) olmasını sağlıyoruz.

Betona Mastar Çekilmesi

Betonun mastarlanması, mastar çekilmesi, mastar yapılması gibi farklı kullanım şekilleri var. Temel üstü bizim otopark katımız olacağından betonun üstüne farklı birşey yapmayacağız, çıplak beton olarak kalacak, daha sonra bizi uğraştırmaması için beton dökümünden hemen sonra mastar yapıyoruz ki beton yüzeyi düzgün olsun. Biz daha sonra beton silimi yapacağımız için şuanda sadece mastar çektik. Helikopter de yapılabilirdi.

Mastar Çekilmesi
Helikopterli perdah – helikopterli mastar

Betona Vibratör Tutulması

Vibrasyon işlemi betonun sıkışması için yapılır, beton dökülürken içinde boşluk kalmasın diye. Vibrasyon yapıldığında titreşim oluştuğu için betonun içindeki hava yukarı çıkar ve betonun içinde boşluk kalmamış olur. Bir kişi vibratörü tutarken diğerinin de vibratör makinesini tutması gerekir. Yani vibratör 2 kişilik bir işlemdir.

Vibratör makinesini tutan usta

BODRUM KAT SU GİDERİ

Radye temelin içinden su gideri tesisatı yapılıyor. Bodrum kat yıkandığında suyun tahliyesi, bodrum kattaki sığınağın su gideri gibi durumlar için bodrum katın büyüklüğüne göre 1-2-3-4 tane gider bırakılabiliyor. Aşağıdaki resimde ustaların yaptığı gider hattını göreceksiniz. Beton döküldükten sonra tüm borular temel betonunun içinde kalacak, sadece pimaşın ucu betonun üstünde kalacak.

Pompanın Kurulumu – Mikserin Yanaştırılması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir