Okurken Sıkıldığım Kitaplar

SAVAŞ SANATI

21 Aralık 2017’de Altunizade Ora Cafe’ de okumaya başladım.

Çok meşhur bir kitap olsa da beni çok sarmadı.

  • Zekadan yoksun insanlık ekip biçmediğin bir tarlaya sahip olmak gibidir. Cesaretten yoksun bir zeka, fidana sahip olup ta onları dikmemeye benzer.
  • Düşmanın saldırmazlığına güvenme, saldırılmaz ol.
  • Birisi ödülü hak etmişse, ondan nefret etsen bile hakkını vereceksin. Birisi cezayı hak etmişse yakının olsa bile cezadan vazgeçmeyeceksin.

FİNCANIMDA COLA VAR!

Yazar: Saadettin Ökten
40-50 sayfa okuyup bıraktım. Hiç tarzım değil, anlatımı da sıkıcı geldi. Çok meşhur bir kitapmış, birkaç kişiden de tavsiye olarak geldi ama ben nedense hiç okuyamadım, üzgünüm kitap.

TÜRKİYEDE DEĞİŞİM YAPMAK NEDEN BU KADAR ZOR?

Whatsapp gruplarında çokça değinildiği için aldım. 40 sayfa kadar okudum, maalesef Ömer hocanın kitabı bana çok sıkıcı geldi.

Bir Türkiye Hayali

Yazar: Selçuk Şirin

Kitabın tamamını okudum ama çok keyif almadım. Tüm kitap boyunca aldığım notlar şunlar:

  • 2005 senesinde bizim alanın en büyük ödüllerinden birini almıştım. Mesleğe yeni başlarken şahane bir sürprizdi bu. San Francisco’da 5bin kişinin önünde bir ödül konuşması yapacağımı babama anlattığımda tebrik etmiş ama bir de zor bir soru sormuştu: İyi de oğlum bu ödülün bizim çocuklara ne faydası var? Yıllardır ne vakit Amerika’ da önemli bir şey başarsam babam hep aynı soruyu sorar ve acı bir gerçeği hatırlatır: Sen bu memleketin okullarında okudun, buraya borcun var…
  • Sadakat önemli ama liyakatsiz olmaz.
  • Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, gerisi tıraştır, süstür.

Bazen Olmaz

Yazar: Özlem Gürses Tara

  • Bir uğraşa ilginizin olmasıyla, kabiliyetinizin olması iki farklı şey.
  • Mühim bir fikrin varsa ve insanlara etki edecek bir iş olduğunu düşünüyorsan, senin sorumluluğun bu dünya için onu icra etmek: Ali Sabancı
  • Herkes cennete gitmek ister ama kimse ölmek istemez.

Yahudi Devleti

Yazar: Theodor Herzl

Kitapta altı çizili not olmamakla birlikte, bu konuyu bizzat Herzl tarafından okumak gerekiyordu. Zaten 1-2 saatlik bir kitap. Akıcı olmasa da kafada bazı fikirlerin oluşmasını sağlıyor.

MOR MÜREKKEP

Yazar: Nazan Bekiroğlu.

14/01/2018’de okumaya başladım 30-40 sayfa okuyup bıraktım. Hiç bana göre bir kitap değil, içinde bana göre bilgi yok. Hikayelerde de sanki ders yok. Niye okuduğum belli değil.

BELKİ DE ÜZÜLMELİYİZ

Yazar: Ahmet Murat

Başlangıç ve Bırakış: 10/01/2018-23:40

Yaklaşık yarısını okudum, 1-2 deneme hariç ilgimi çekmedi. Vakit kaybetmeden bıraktım.

YÜRÜMENİN FELSEFESİ

Yazar: Frederic Gros

10/01/2018’de okumaya başladım. 15-20 sayfa okudum, daha fazla dayanamadım ve bıraktım.

SAVAŞ SANATI

21/12/2017’de Altunizade-Ora Cafe’de Gürkan, Davut ve Akif’i beklerken okumaya başladım. Ara ara okudum. 2-3 günde bitti.

Zekadan yoksun insanlık ekip biçmediğin bir tarlaya sahip olmak gibidir. Cesaretten yoksun bir zeka, fidana sahip olup ta onları dikmemeye benzer.

Düşmanın saldırmazlığına güvenme, saldırılmaz ol.

Birisi ödülü hak etmişse, ondan nefret etsen bile hakkını vereceksin. Birisi cezayı hak etmişse yakının bile olsa cezadan vazgeçmeyeceksin.

EKONOMİ DERSLERİ

Sadun Aren

22/01/2018’de başladım okumaya, farklı konulardan 30-40 sayfa kadar okudum, kitap çok sıkıcı.

SATRANÇ

Stefan Zweig

Başlangıç-Bitiş: 8/1-10/1-2018

Kitap roman olduğundan not almadım, ama çok hoş ve farklı bir üslubu olan, konusu ile de çok ilgi çeken bir kitap. Tavsiye isteyen kişilere tavsiye edeceğim bir kitaptır.

İMKANSIZ ÖYKÜLER

Rasim Özdenören

12/01/2018’de başladım. Rasim hocanın daha önce çok kitaplarını okuyup beğendiğimden bunu da gözüm kapalı aldım, hikayelerden bir şeyler öğrenirim diye düşünmüştüm ama hiç de öyle olmadı. Kitap çok sıkıcı.

KÜTÜ’L AMARE

Metin Özdamarlar

14/01/2018’de başlayıp, 1 günde bitirdim.

Eğlenceli tarih-eğlenceli bilgi serisinin bir kitabı. Bu seriden kitapları amcamın oğlu muhammed’e alıyordum hep. Çocuklara hitap edecek şekilde yazılsa da büyükler okuyamaz diye bir şey yok.

GÖRÜNMEYEN EKONOMİST

Yazar: Tim Harford

Aynı adamın bir de “Sevgili Görünmeyen Ekonomist” diye bir kitabı var. İkisini de 21/01/2018’de aldım elime. Her ikisinden de atlamalı bir şekilde 30-40 sayfa okudum. Hem bizim kültürümüze uygun soru-cevap yok, hem de çok gereksiz bilgiler. Ayşe teyze üslubu gibi olmuş ama olamamış. Ben gereksiz buldum her iki kitabı da.

DOĞAL İKTİSAT

Robert H.Frank

Görünmeyen ekonomist serisini beğenmeyince buna geçtim ama bunun da ondan farkı yoktu. İktisattan ziyade pazarlama kitabı gibi. 1 saat durmadan okudum, insanın beyninde en ufak bir hareketlilik olmaz mı ya. Olmayınca bıraktım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir