Müteahhit nasıl seçilir

Dedeniz zamanında köyden İstanbul’a gelmiş

Dedeniz zamanında köyden İstanbul’a gelmiş ve parası yettiğince arsalar, daireler vs almış.
Aldığı bir arsaya da inşaat yapmaya başlamış, para kazandıkça üstüne bir kat daha eklemiş. O bina şimdi 40 yıllık ve duvarlarda çatlaklar oluştu, gece de uyurken çatır çatır sesler geliyor. Artık dayanamadın ve sabah kalktığında o her ailede inşaattan anlayan bir kişi vardır ya, işte onu aradın ve durumu anlattın. O bilge de size şöyle cevap verdi: “E artık eskidi, burayı bir müteahhite vermek lazım.”  Tatmin olmadın ve dedin ki: “Hiç de bile eskimedi burası, burası çok sağlam tamam mı, benim dedem buraya çok sağlam beton dökmüş, o kadar çok demir kullanmış ki biz daha çok yıllar otururuz burada, hem o çatlaklar herkeste var, bir tek bizde yok ki.”

Sonra aklına çok iyi bir fikir geldi :”Niye millete soruyorum ki, google’a sorayım.”  Google’a kentsel dönüşüm yazacaktınız ki, daha ilk harfi yazınca hemen altta kentsel dönüşüm diye çıktı. Bu soru sorma işini, birisi senin istediğin cevabı verene kadar devam ettirecektin ama maalesef kimse istediğin cevabı vermiyordu.

Google’da ilk çıkan firmayı aradın ve durumu anlattın. Onlar da bu işin piri olarak sana o binanın sağlam olmasının ihtimal dahilinde bile olmadığını söyledi. Tatmin olmadın ve bir yeri daha aradın ondan da aynı cevabı alınca artık binaya test yaptırmaya karar verdin ve hooooop: Bina çürük.

Eee napcan şimdi;

  1. Burası benim dedemden kalma. Dedem burada öldü. Babam burada doğdu ve öldü. Bu evin manevi değeri benim için yüksek. Öldürmeyen Allah öldürmüyor, dayandığı kadar yaşarım ben burada. (Not: Şaka yapmıyorum, bu düşünce yapısında hala çok insan var)
  2. Müteahhite mi versen?
  3. Yok ya ne müteahhite vercem, kendim yaparım burayı, köydeki tarlayı satsam.. diye başlayan cümleyi kuranlar.

Diyelim ki binayı müteahhite vermeye karar verdin. (Her ne kadar 1 kişi üzerinden anlatıyorsam da aslında pratikte bir sürü arsa sahibi var.)

Karşı binayı yapan müteahhite gittin ve bizim arsayı yıkıp yapsak buraya ne olur, siz ne teklif verirsiniz diye sordun ve ilk teklifi aldın. Sonra sen istesen de istemesen de senin bu arsayı müteahhite verme isteğin bütün bölgeye yayıldı. Arsa değerliyse hemen her gün emlakçılardan ve müteahhitlerden telefonlar almaya başladın ve hepsi teklifler yağdırmaya başladı. Arsa değerli değilse kendin müteahhit aramaya devam edersin. Nihayetinde tekliflerin hepsini masaya dizdin. Acaba hangisi iyidir diye düşünmeye başladın. Buraya kadar her şey lay lay lom ama bundan sonra işler ciddi.

  1. Seçeceğiniz müteahhitin yaptığı işlere bakın.
  2. Son 2-3 senede yaptığı inşaatların arsa sahipleriyle konuşun ve mağduriyetlerini, memnuniyetlerini öğrenin.
  3. Tanıdık ve tecrübeli bir inşaat mühendisine ya da bu işlerden iyi anlayan birisine sorun ki müteahhitin yapmayı teklif ettiği binanın yapım maaliyeti ne kadar tutar(İnşaat Hesabı’na da bakabilirsiniz www.insaathesabi.com ve müteahhite buradan ne daire kalacak ve bu daireleri ne kadara satabilir? Bu şu yüzden önemli: Müteahhitler bazen çok düşük kârlı teklif veriyor, o kadar düşük ki zarar edecek ama haberi yok.
  4. Müteahhitinizi seçtikten sonra aranızda noter onaylı sözleşme yapacaksınız. Bu sözleşmeyi önce kendiniz okuyun, sonra avukata okutun. Mümkünse bu avukat inşaat işlerinden anlayan biri olsun. Sözleşmeyi okuma işini notere bırakmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir