Müteahhit Malını Neden Kiraya Vermez?

Yok öyle birşey, benim dayım müteahhit hep kiraya veriyorlar. Eniştemin kaç tane kiralık dükkanı var diyenler olacak. Elbette kiraya verebilir ama her zaman mantıklı olmuyor. Şöyle ki;

Müteahhitimiz kendine 10 daireli bir bina yapmış olsun. Dairelerin her birini kiraya verse 2000TL’ye anca verir.  Satsa da tanesini 600.000TL’ye satar. Yani 25 senede kendini amorti eder. 3000TL’ye kiraya vereceğini varsayalım. 16 senede amorti eder.

Kaç senede amorti edeceğinden daha önemlisi müteahhitin paraya sıkışacak olması. Bu şekilde ayda ortalama 30.000TL geliri olur. Bu para da müteahhitlik adına hiçbir işe yaramaz. Bunun gibi 6-7 binası daha olsa yani 60-70 tane dairesi olsa ayda 200.000TL geliri olur ki bu da bir işe yaramaz. Yani bu parayla müteahhitlik yapılmaz.

Bence müteahhit sadece şu durumlarda mülkünü kiraya vermeli. Kısa zamanda çok değerlenecek bir yerdir. Hali hazırda yapacağı inşaatlar için yeterli parası vardır ve elindeki mülklerin parasına acil ihtiyacı yoktur. Bu durumda kiraya vermek mantıklı.

Yeni inşaat yapacak kadar parası olmayıp elindeki malı kiraya veren müteahhitin zaten inşaat yapmaya niyeti yoktur. Büyük ihtimalle emekliye ayrılmıştır. Yılların birikimini yemeye başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir