Kiracı-Mal Sahibi İlişkisi

1000 TL’ye kirada oturan Selim amca ve buranın kirasının 1500 TL olması gerektiğini düşünen mal sahibi Murat amca bu hikayenin baş kahramanları.

Sıklıkla karşılaştığım bir durum: Mal sahibi gelir ve yakınır: “Kiracılarım aslında çok iyi insanlar, ödemelerini de düzgün bir şekilde yapıyorlar, sıkıntı da çekmiyoruz ama kirası çok az. Eski kiracı oldukları için birşey de diyemiyorum. Kaç kere bu kira az, bunu artıralım dedim ama maddi durumları el vermiyor. Napayım ben şimdi? ”

Murat amca mal sahibi olarak haklı. Ama durum şöyle: Eğer kiracından memnunsan, ödemesini de düzgün yapıyorsa ve onlar çıktıktan sonra verebileceğin kira bedeli eskisinden %10-20 fazlaysa uğraşmaya değmez.
1000TL’ye oturan adam çıktıktan sonra 1200TL’ye kiraya verdin diyelim. Ayda 200TL fazla alacaksın. Yılda 2400 TL yapar. Bu da eski kiracının 2 aylık kirası eder hemen hemen. Eski kiracıyı çıkardın diyelim, burayı 2 ay kiraya veremezsen  yıl sonunda cebine giren para aynı para.

“Müşterisi hazır” diyorsun?
E adam uzun yıllardır kiracı, evin içinde illa ki masraf olacak. Depozitosu masraflara yetecek mi? Yetse bile o işlerle kim uğraşacak? Boyacısını bul, parkeciyi ayarla vs vs. Müşterisi hazır olsa bile bir sürü uğraşın olacak yani. Değmez bey amca.

Ama 100TL’ye oturan adam çıkınca 1500TL alacaksan orası ayrı.

Bir de şu durumu da düşünmek lazım. Taşınmak gerçekten çok zor iş. Eğer mal sahibi olarak maddi durumunuz iyiyse, kiracınız da iyiyse ona iyi davranın. Onun çekeceği sıkıntıları da göz önünde bulundurun.

Kira sözleşmesini ise her koşulda yapın. Sıkıntı yok bu çocuk iyi çocuk merak etme, ödemesini yapmazsa kovarım evden, hele bi ödemesin gösteririm ona gibi bahaneleri aşın. Depozitoyu da mümkünse döviz olarak alın ki geri öderken de sıkıntı çıkmasın. Sonra ben sana 1000TL verdiğimde dolar 2TL’ydi. Şimdi dolar 3TL oldu, 1500TL isterim gibi sorun olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir