İnşaat mühendisleri ve mimarlara iş tavsiyesi-2021

Uzun yıllardır inşaat yapıyoruz. Müşterilerimiz krediyle ev almak istediklerinde banka bir eksper gönderiyor o da daireye/ofise bakıyor ve gidiyor. Ertesi günü dairenin değeri geliyor. Piyasadaki algı şu şekilde: eksper ne değer verdiyse onu %25-30 artır, dairenin gerçek değerini bulursun. Bu eksper dediğimiz insanların büyük bir çoğunluğu burnundan kıl aldırmaz, ciks, havalı ama bir halttan anlamayan kişiler. Binaya bir girişleri var, sanırsın kral. Neyse 2016 yılında Yüksek Lisanstayken bir arkadaşımın sınava hazırlandığını gördüm. Neymiş bu ya vs diye konuşurken sınava girmeye karar verdim. Ben zaten bu piyasanın içindeyim, her türlü geçerim, çalışmama gerek bile yok diye düşündüm. 1 hafta temiz çalıştım. 4 modülün 2’sini geçtim. Bu arada sınav hakkında azcık bilgi vereyim, sonra devam edelim:

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı (Eksperlik)

4 tane modülden oluşuyor.
1) Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı
2) Gayrimenkul mevzuatı ( yönetmelikler vs.)
3) Gayrimenkul değerleme esasları
4) İnşaat Muhasebesi

Her dersten en az 50 almanız ama ortalamanızın en az 60 olması gerekiyor. Bunları yapınca sınavdan geçmiş oluyorsunuz. İşin güzel tarafı ise: Tüm dersleri tek seferde geçmenize gerek yok. 3 sene içinde hepsini geç yeter diyorlar.

İlk sınava 1 hafta çalışarak 2 ders geçtim. Geçtiğim bu 2 ders benim inşaat sektöründeki birikimlerim sayesindeydi. Sonra yine artislik yaptım. 3-4 gün çalışıp girdim sınava, 1 ders daha geçtim. Toplamda 3 kere sınava girmem gerekti. Böylece sınav işini halletmiş oldum. Dediler ki sen uzman olamadın, uzman yardımcısı oldun. Ee napcaz dedim. 3 sene bir yerde yardımcı olarak çalış sonra seni uzman yapcaz dediler. İmza yetkim var mı diye sordum yok dediler. Zaten çalışmayı düşünmüyordum ama yerim böyle işi dedim. Belgemi aldım ve bu defteri tam kapatmıştım ki bir mail geldi. 3 sene tecrübe yerine geçecek bir eğitim var, ona gelirsen uzman olursun dediler. 6 günlük bir eğitime gittim. Eğitimin sonunda bir de ödev var. Devamsızlığın olmazsa ve ödevin iyiyse eğitimden başarılı sayılıyorsun. Ben sınıfa girince sektörün ne kadar kötü olduğunun farkına vardım.

İlk aklıma gelen Gıda mühendisinin iş güvenliği uzmanı olabilmesiydi. Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için meğerse mühendis, mimar vs olmanıza gerek yokmuş. Bölümleri küçümsemiyorum ama meslek ayağa düşmüş. Sınıfta 95 kişi kadardık. Açıköğretim işletme, halkla ilişkiler, muhasebe vs bölümler gırla. Sınıftaki inşaat mühendisi, mimar, harita mühendisi, şehir bölge planlamacı ve çevre mühendisi sayısı toplamda 10’u geçmiyordu. Millet kolona çubuk diyor. Kirişe, yatay kolon, o üstteki beton vs diyen var.

Gayrimenkul değerleme firmaları da mecburen birisini çalıştıracak, piyasada ilgili bölümden mezun olmuş bir personel bulamadığından kimi bulsa onu çalıştırıyor. Demem o ki; eğer iş arıyorsanız; 4 tane sınavı toplamda 1 ayda geçersiniz. Gidin bir işe başvurun, en kötü 3000TL maaşla işe başlarsınız. Boş beklemekten iyidir.

Bu arada ilgili bölümden mezun olmayıp değerleme uzmanı yapan kardeş, abi, ablalarım; size bir lafım yok elbette. Ama takdir edersiniz ki eğitimini alan kişinin yapması daha mantıklı

Kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir