İngilizce Nasıl Çalışılmaz !

Uzun bir süredir ingilizce çalışamıyordum. Tekrar nereden başlamalıyım diye düşünürken bir sürü yol denedim, şimdi hepsini size tek tek izah edeceğim, akabinde de videolu anlatımını yapacağım.

Grammer Çalışmak

Grammer bilgim yok gibi birşey. Çoğu cümleyi grammer yapısına uygun konuşuyorum ama hangi kurala uygun konuştuğumu bilmiyorum. Yolda karşılaştığınız X birisinin Türkçe’yi gayet düzgün konuşup edilgen çatılı fiiller hakkında hiçbir fikri olmaması gibi yani. Ben de Cambridge Grammer in Use kitabını aldım. 10-15gün çalıştım akabinde pes ettim.

İngilizce Kitap Okuma

Reader serisi kitapları anca okuyabiliyordum. 1’den 6’ya kadar sıralanmış 1.si beginner, 6.sı advanced olan kitaplardan bahsediyorum. Ben 5-6 nolu kitapları okuyordum ama bir tık ötesine gidemiyordum. Bir de bu kitaplar hep hikaye kitaplarıydı ve ben artık hikaye/roman okumaktan sıkılmış gibiydim. Yine de sabredip biraz daha okudum.

Cambly

Cambly, konuşmaya utananlar ve ingilizcesi beginner, elementary, pre intermediate seviyelerinde olan kişiler için güzel bir çözüm. Her ne kadar sistemde ielts, toefl vs çalışanlar olsa da o işin biraz reklam kısmı. Bu zamana kadar 2 yıl kadar cambly kullandım ve 100 tane farklı hocam olmuş olabilir. Aynı hocayla sürdürülebilirlik çok zor, hocaların gerçek mesleğinin öğretmenlik olmaması sıkıntılı. Hocalar genel manada sizle anlaşmaya çalışıyor, hataları düzeltmiyorlar. Doğru hocaları bulmak çok çok zor olabiliyor. Zaten sistemdeki hocaların çoğu vietnam, tayland vb yerlerde uygun fiyatlara yaşayıp cambly’den usd kazanıp orada yüksek standartlarda yaşamaya çalışıyor. Kendi memleketlerinde para kazanabilecek hocalar değiller yani. Kendi seviyemi biraz üstte gördüğüm için cambly’yi bıraktım.

Wordup

Kelime ezberlemeye geçeyim dedim, bu programı çok tavsiye ettiler, kullanmaya başladım, hiç ısınamadım.

Quizlet

Quizleti çok çok beğendim. Ücretli olsa da sanırım kullanırım. İçindeki oyunlar, kategorilendirmeler, sınıflandırmalar, farklı öğretme metodları benim için çok iyi oldu.

İngilizce Bulmaca Çözme

Kitapyurdundan kitap sipariş verirken rastladığım bulmaca kitaplarını çok sevdim, arabanın torpidosunda bile 1 tane var, boş kaldıkça çözüyorum

Bunlara ilave olarak kelime ezberi için yaptığım excel dosyasını, nasıl çıktı aldığımı, yaptığım kutuyu, Kim vakfı’nda nasıl öğrendiğimi, sesli kitapları, trt world’ü, voscreen’i ve çok daha fazlasını anlatayım:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir