HBR – İnsan Yönetimi

Harvard Business Review Serisi’nden

  • Bir golf oyununun seyri içinde oyuncu yapacağı atışın gereklerine göre sopalar arasından en uygununu seçer. Kimi zaman düşünüp tartması gerekse de bu seçim çoğunlukla otomatik olur. Oyuncu karşısına çıkan güçlüğü sezer, doğru aleti çevik bir hareketle çekip çıkarır ve şık bir şekilde devreye sokar. Yüksek etkili liderlerin, çalışanlarıyla iş görme tarzı iş böyledir.
  • Üst düzey bir yönetici; astlarının kendisi kadar yetenekli olduğuna güvenmediğinden, kafasını ayrıntılara takarak ve performansı gevşeyen elemanların açığını kapatmaya çalışarak bir mikro yönetici haline geldi. Yol gösterme ve geliştirme yoluyla elemanlarının daha iyiye gideceklerine güvenmek yerine, bocalayan bir araştırma ekibinin karşısındaki kişinin yerini alarak devreye girdikten sonra geceleri ve hafta sonları da çalışır durumda buldu kendisini…
  • Performansı düşük görülen çalışanlar, imajlarının daha fazla zedelenmemesi kaygısı da taşırlar. Ağzını açıp maskara olmaktansa sessiz kalıp aptal gibi görünmek evladır, diye düşünürler.
  • Yönetici ve çalışan belli alanlarda performans düşüklüğüne neyin yol açtığı konusunda mutabakata varmalıdırlar.
  • Yönetici ve çalışan, performans hedefleri ve ilişkiyi geliştirme niyetleri konusunda anlaşmaya varmalıdırlar.
  • Ortalama yöneticiler dama oynarken büyük yöneticiler satranç oynuyor. Damada tüm taşlar aynıdır ve aynı şekilde hareket eder. Satrançta her parça farklı bir şekilde hareket eder ve her parçanın nasıl hareket ettiğini bilmezseniz oynayamazsınız. Daha da önemlisi parçaları nasıl hareket ettireceğiniz hakkında dikkatlice düşünmezseniz kazanamazsınız. Büyük yöneticiler çalışanlarının özgün yeteneklerini, hatta tuhaflıklarını bilmelidirler.
  • İddiaların yanlış olması değil, yararlı olmaması…
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir