Hakkımda

Mikail KARACA adında, 91 doğumlu, 2 tosunpaşa babası, 2mt boyunda, keyifle çalışan ama mesleğini tam yapmayan bir inşaat mühendisi.

Okul geçmişim

2014’da Yıldız Teknik İnşaat Mühendisliği
2016’da İstanbul Teknik İnşaat Yönetiminde Bilişim çakma(tezsiz) yüksek lisansından mezun oldum.
2009’da Vefa Anadolu Lisesi

Lisanstan mezun olunca hanımı istemeye gittik. Kayınpeder: “hoop hoop, git askerliğini yap gel” deyince, ben de 6 ay gittim geldim. Gelince de düğünü yaptık(2014).

İş Hayatı

Ailem müteahhit olduğu tek tercih inşaat mühendisliği yazdım ve üniversite hazırlıktan itibaren boş kaldığım vakitlerde kendimi şantiyede/ofiste/dükkanda buldum.

Daha başlayalı 1-2 sene olmuştu ki şantiyeden pek zevk almamaya başladım, bir süre sonra dükkana transfer oldum, ticarete atıldım. Isıtma soğutma malzemeleri sattığımız dükkanımızda 2015’te Çin’e ihracat yapmaya başlamıştık. Hem dış ticareti öğrenmek hem de ingilizcemi güncel tutabilmek ve daha fazla geliştirmek için bu işi çok sevmiştim. 2-3 sene kadar ihracatla haşır neşir oldum. İthalatı da yüzeysel de olsa öğrendim. Bu sırada esnaflık, ticaret, müşteri ilişkisi, pazarlama, satış vb bilgileri yüzeysel de olsa öğrendim.

Girişimler

2014’te mezun olma zamanlarımda inşaat maliyeti hesaplamak için yaptığım excel tablosunun 2015 sonunda yazılımını yaptık ve satışa başlamıştık. 1,5 sene boyunca 500 kişiye satış yapmıştım ama Çin’le olan ticaretimizden dolayı uygulamayı geliştirmeye hiç vaktim olmamıştı. 2018 sonlarına doğru dış ticaret daha az vaktimi almaya başlayınca İnşaat Hesabı uygulamasıyla daha çok ilgilenmeye başladım ve Temmuz 2019’da yeni versiyonunu yayına aldık. https://insaathesabi.com

2019 Ocak ayında Translator.fm uygulamasını yayına aldık. https://translator.fm

2020 Şubat ayında da https://guide.fm uygulamasını yayına aldık. Artık yarıya girişimci sayılırım.

Yaptığım işlerin hepsini bir araya getirince düzgün bir iş tanımı çıkmıyor o nedenle “ne iş yapıyorsun?” sorusuna “ticaret” diyorum. Varsa daha düzgün bir cevabınız bana da söyleyin beni bu dertten kurtarın 😊

Hobi

Bir İK direktörüymüşüm gibi çok fazla CV okudum. En azından bana göre fazla. Muhtemelen ayda 40-50 tane okuyorumdur. Şu hobilere hala anlam veremiyorum: Müzik dinlemek, kitap okumak, yüzmek, bisiklete binmek.
Bu ne biçim hobi ya. Hobi dediğin şeyi insan yaptığında gerçekten çok mutlu olur ve bana göre sıkıldığında o hobini yapabilmelisin ama her zevk aldığın şey de hobi değildir. Profiterol yemeyi seversin ama o hobi değildir, seversin işte.
Ben kendime çok hobi aradım ama bulamadım, maalesef durum bu. En büyük hobim rubik küplerle uğraşmak. Bir de çocukların legolarıyla oynamayı çok seviyorum. İyi bir satranç oyuncusu olmak isterdim ama öğrenmeye vakit olmuyor.


okumusamele.com

Okumusamele.com sitesini ilk olarak 2016’da açmıştım. İnşaatla alakalı bildiğim ama internette pek bilgi olmayan olsa da insanların anlayacağı dilde yazılmamış yazıları herkesin anlayacağı bir dilde yazmaya çalıştım ve bu yöntem tuttu. Bu şekilde yazarken “Feynman Tekniği” olduğunu bilmiyordum ama sonradan öğrendim ki Feynman’la aynı yöntemi uygulamışım. Yazdığım bir konu 2 senede 1 milyon kere okunmuştu. Toplam 25-30 civarında yazı yazmıştım ve tüm bu yazıların 2 sene içinde toplam okunma sayısı 3 milyonu geçiyordu. Bu işi çok sevmiştim. Demek ki insanlar yazılarda samimiyet arıyormuş dedim. İnşaatla alakalı bir sürü danışmanlık teklifi alıyordum ama benle karşılaştıklarında “çocuk lan bu” deyip vazgeçiliyordu.

Hatta ufak bir anımı anlatayım: Bir gün bir arsa sahibi dükkanı aradı ve arsasına teklif vermemizi istedi. Biz de ona arsasına X m2 inşaat yapılabileceğini vs anlatınca hayır ben okumusamele.com’dan baktım, onun anlatımına göre hesapladım ve siz yanlış biliyorsunuz dedi. Okumuşamelenin ben olduğuna da onu inandıramamıştım.

Bir müddet sonra vakit kısıtlılığından ilgilenemediğim için okumusamele’yi kapattım ama büyük bir pişmanlıkla 1 yıl kadar sonra siteyi tekrar açmaya karar verdim. Sitenin tekrar açıldığı tarih 11.01.2021’dir.

Sosyal Hayat

Aktif bir İGİAD üyesiyim.

  • 13 yıldır TV izlemiyorum.
  • 3-4 yıldır sosyal medyanın tamamını bıraktım. Sadece linkedin hesabım duruyor ama ona da ayda 10dk bakıyorum.
  • 2,5 yıldır haber sitesi, döviz sitesi vs takip etmiyorum. Gündemden kopmamak için 2-3 günde bir girip haberleri okuyup çıkıyorum.
  • 7 yıldır evimizde internet yoktu, korona sürecinde pes ettik ve eve internet aldık.

Aslında teknolojiyle iç içe olsak da eve karıştırmak istemiyoruz ve 2014’ten beri bunu başarabildik.

Yurtdışı gezilerim

Kuru kuru yurt dışına turistik gezi yapmayı sevmiyorum. Ziyaretlerim iş veya yardım faaliyeti amaçlı oluyor. Ziyaret ettiğim ülkeler: Amerika, Almanya, Bangladeş, Singapur, Malezya, Tayland, Çin, Sudan, Suudi Arabistan, İtalya, Ukrayna.

Sürekli yaptığım dua

Yabancı bir markanın distribütörlüğünü yapmaktan ve ithalat yapmaktan nefret ediyorum. İşle alakalı yaptığım bu duayı isteyenler kendi duasına ekleyebilir.

“Allah’ ım bize ihracatını yapabileceğimiz ürün/yazılım/değer(ler) üretebilmeyi, bunun için çok çalışabilmeyi, bu değerin; vatana, millete, ümmete faydalı olmasını, kazandığımızın çoğunu infak edebilmeyi, bu şekilde daha çok kazanıp daha çok infak edebilmeyi, millet olarak birbirimizle rekabet etmeyi bırakıp yabancılarla rekabet edebilmeyi, yaptığımız işten mutlu olabilmemizi ve işimize 4 elle sarılabilmeyi nasip et. Amin”