Çocuk Bezi Ekonomisi

Hayırlısıyla sağlıklı bir çocuk sahibi oldunuz veya olmak üzeresiniz ve bez maliyetinizin ne olduğunu araştırıyorsanız doğru yerdesiniz.

Bezler 1 numaradan başlayıp genelde 6, bazı markalarda 7 numaraya kadar gidiyor. Paket fiyatları hep aynı oluyor ama içindeki bez sayısı farklı olduğundan birim fiyatları fark ediyor. Örneğin: Paket fiyatı 100TL.
1 nolu paketin içinde 200 adet bez var, yani birim fiyat 0,5 TL.
6 nolu paketin içinde 100 adet bez var, yani birim fiyat 1 TL.

Bez sarfiyatı

İlk aylarda ortalama saatte bir bez değiştiriliyor ki çocuk pişik olmasın. Çocuk 1,5 yaşlarına geldikten sonra biraz daha doldursun, hemen değiştirmeyelim, bu bez daha dolmamış cümleleri başlayabiliyor. 2 yaş civarlarında 1 çocuğun günlük bez tüketimi ortalama 5-6 oluyormuş. Kaynak: Hanım. Günlük bez tüketiminin yaklaşık %20’si kakadan oluşmakta. Kaka yapıldığında devreye bir de ıslak mendil giriyor. Bebeklerin bez tüketimi azaldıkça, büyükdükleri için bezin boyutu da büyüdüğünden yani bezin birim fiyatları arttığından toplam maliyet nerdeyse hiç değişmiyor.

Çiş vs Kaka

Çişin avantajı hem bezi hemen değiştirmek zorunda kalınmaması hem de ıslak mendil kullanmayı gerektirmemesidir. Tabi burada kararı çocuk verdiğinden biz sadece sonuçlar üzerinde düşünen taraf oluyoruz. Öte yandan çiş tek formda olduğundan, kakaya göre çok daha avantajlıdır.

Çocuk Bezi Maliyeti

2,5 yaşındaki oğlum için hesap yapalım:
Günde ortalama 7 bez kullanıyor, 6 numara bez kullandığımız için birim fiyat 1,1TL civarında. Günde 7,7 TL bez maliyetim var.

Islak mendil kutusunun içinde 40 tane var. Paket fiyatı 6TL. 1 ıslak mendil fiyatı: 15 kuruş. Günde 2 tane sabit kakamız var. Her kakada 6 tane ıslak mendil tüketiyoruz. Günde 12 ıslak mendil= 1,8TL

Bez + ıslak mendil = 9,5TL / gün
Aylık da ortalama 300TL oluyor.

1 yaşındaki bebek için ortalama hesap:
Günde ortalama 12 bez kullansa, bezin birim fiyatı 0,75TL, günlük bez maliyeti= 9TL
Günde 3 kaka, kaka başı ortalama 4 ıslak mendil (daha az kaka yaptığı için ıslak mendil sarfiyatı düşüyor) Günde yine 12 ıslak mendil= 1,8TL.
Günlük toplam maliyet= 10,8TL

Markalarına göre bez ve ıslak mendil maliyeti

Yerli üretim ve kaliteli bir ürün olsun diye düşündüğümden molfix ve sleepy arasında karar vermeyi düşünmüştüm. Markete gittim bu iki markadan da küçük birer paket alacaktım. Markete gidince tüm markalardan birer paket aldım. Sanırım 10 civarında markadan bez ve 7-8 markadan ıslak mendil almıştım. Hanım evde hepsini denedi ve aralarındaki farkların nasıl olduğunu, sızdırma deneylerini, çiş emme kapasitelerini, yapışkanlıklarını, çocuk hareket ederken rahatsız edip etmemesi, pişik yapma durumu vb değerlendirmelerimizi yaptık ve biz bez olarak molfixte karar kıldık. Islak mendil olarak da sleepy’nin doğal ıslak havlusunu kullanıyoruz, o pişik yapmıyormuş, diğerleri yapıyormuş.

Bir de “Çok param var, ihtiyacım olandan çok daha fazlasını harcamam lazım, ne olabilir diye düşünenler için “külot bez” var. Külot bez maliyetleri de normal bezin ortalama %20-30 daha fazlası.

Çocuğun Pişik olması

Pişik durumunda bir de maliyetlere pişik kremi ekleniyor. Kesin bir alternatifi vardır ama biz dayatma olarak sudokrem veya bepanthene baby kullandık.

Umarım yeni anne-babalara yardımcı olabilmişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir